نویسنده: fema co
17 آگوست 2021
0 243
ارورهای بیگ بلوباتن

ارورهای بیگ بلوباتن

در این مقاله  با ارورهای بیگ بلوباتن آشنا میشویم و اقدام به رفع ارور بیگ بلو باتن مینماییم.با ما همراه باشید.

 

بیگ بلو باتن

بیگ بلو باتن یکی از بهترین و ساده ترین نرم افزاهای مدیریت وبینار یا برگزاری کلاس درس آنلاین است که با هزینه های مقرون بصرفه گزینه اول , برای استفاده به عنوان ” سرور بیگ بلو باتن ” ,” سرور وبینار ” , “سرور کلاس آنلاین” و… میباشد.

همه ی نرم افزارها و پلتفرم ها عیب های زیادی نیز میتوانند در کنار مزایا فوق العاده داشته باشند که بیگ بلو باتن نیز مانند سایر نرم افزارها و پلتفرم ها عیب ها یا ارور هایی دارد که مناشا اصلی آنها را در این مقاله ذکر خواهیم کرد.

 

منشا ارور های بیگ بلو باتن

بیگ بلو باتن برای آپلود و دانلود رویداد های صوتی از پروتکل webrtc استفاده میکند , این پروتکل رویداد های صوتی و تصویری را با سرعت بالا و کیفیت مطلوب ارسال میکند که پشتیبانی از مرورگرهای مختلف نیز شامل میشود.

با توجه به مشکلات زیادی که ممکن از منشا گرفته از SSL یا webrtc باشد ارورهای دسته ۱۰۰۰ را صادر میکند که باید با شماره ارور صادر شده منشا خطا را اشکال زدایی کرد.

در این مقاله همراه ما باشید تا ارور های بیگ بلو باتن و رفع ارور های بیگ بلو باتن را مرور کنیم.

 

error 1001(ارور  ۱۰۰۱ بیگ بلوباتن)

ارور ۱۰۰۱ بیگ بلوباتن مربوط به عدم اتصال وب سوکت یا قطع ارتباط وب سوکت میباشد, این ارور به انگلیسی Websocket disconnected نامگذاری شده و هنگامی نمایش داده میشود که ارتباط اینترنت کاربر با سرور بیگ بلو باتن قطع شده باشد.

این اختلال ممکن است بخاطر استفاده از پراکسی یا وی پی ان باشد  و یا در بدترین حالت مشکل در وبسرور nginx باشد.

رفع مشکل ارور ۱۰۰۱ بیگ بلو باتن: بعد از چک کردن اینترنت کاربر مطمن شوید که از سرویس های تغییر آیپی استفاده نمیکنید در غیر اینصورت با مدیر سرور تماس بگیرید.

ارورهای بیگ بلوباتن

error 1002 (ارور ۱۰۰۲ بیگ بلوباتن)

این ارور مربوط به وب سوکت میباشد , به انگلیسی  could not make a websocket connection نامیده میشود و با کد انحصاری ۱۰۰۲ کد گذاری شده است. این ارور در مواقع مختلفی بوجود می آید :

۱- ممکن است سرور بیگ بلو باتن داون شده باشد یا از دسترس خارج شده باشد.

۲-کلاس ایجاد شده end شده باشد .

۳-فایروال وب پروتکل وب سوکت را مسدود کرده است.

۴- نصب بیگ بلو باتن به درستی و کامل نصب نشده باشد.

 

رفع مشکل ارور ۱۰۰۲ بیگ بلو باتن : این ارور از سمت سرور میباشد و به سیستم کاربر ارتباط چندانی ندارد برای حل مشکل ابتدا فایروال را غیر فعال کنید و مجدد تست کنید اگر مشکل رفع نشد فایروال را فعال کنید و یا از آنتی ویروس سیستم نیز اطمینان حاصل کنید که این سرویس را مسدود نکرده باشد.

ارورهای بیگ بلوباتن

 

error 1003(ارور ۱۰۰۳ بیگ بلوباتن)

این ارور در انگلیسی با نام Browser version not supported نامگذاری میشود و مربوط به پشتیبانی مرورگر میباشد که در مواقعی این کد ارور صادر میشود که مرورگر کاربر نا مطمن و یا مرورگر متفرقه باشد .

معمولا در نسخه های ssl که رایگان است در بعضی از مرورگرهای شرکت اپل ( آیفون , مک بوک) پشتیبانی نمیشود.

 

رفع ارور ۱۰۰۳ بیگ بلو باتن: برای رف این مشکل ابتدا مرورگر خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید و در صورتی مشکلتان رفع نشد از مرورگرهای رایج ” کروم” , ” فایرفاکس” و “سافاری” استفاده کنید.

 

error 1004(ارور ۱۰۰۴ بیگ بلوباتن)

ارور ۱۰۰۴ در بیگ بلو باتن با نام انگلیسی Failure on call و عنوان فارسی خطا در تماس , صادر میگردد. این ارور زمان تلاش برای برقراری تماس رخ میدهد که در مواقع قطع صدای کلاس پدیدار میشود .

دلایل اصلی این ارور ممکن است با خطا در sip بیگ بلو باتن روبرو شود یا در مرورگر سافاری این خطا بسیار رویت میشود.

رفع ارور ۱۰۰۴ بیگ بلوباتن: برای رفع این مشکل میتوانید مرورگر را تعویض کنید و یا با دستور زیر از ارتباط و آدرس آیپی سرور در فایل sip اطمینان حاصل کنید.

nano /etc/bigbluebutton/nginx/sip.nginx

 

رفع ارور 1004 بیگ بلوباتن

ارورهای بیگ بلوباتن

 

error 1005(ارور ۱۰۰۵ بیگ بلوباتن)

این ارور با تگ ناشناخته نامگذاری شده چرا که دلیل خاصی برای آن صادر نشده است و صرفا هنگامی رخ میدهد که در حال برقراری تماس(مکالمه کردن در بیگ بلو باتن) رخ میدهد و زمانی ایجاد می شود که صدا یکباره قطع میشود.

معمولا ارور با نام انگلیسی Call ended unexpectedly و عنوان فارسی ” تماس به دلیل نامشخص قطع شد” نامیده میشود.

رفع ارور ۱۰۰۵ بیگ بلوباتن:  در صورتی که از مرورگرهای فایرفاکس و کروم استفاده میکنید صفحه را رفرش کنید و در صورتی که مشکل حل نشد با ارایه دهنده سرور بیگ بلو باتن در میان بگذارید.

نکته: این ارور به ندرت صادر میگردد.

 

error 1006(ارور ۱۰۰۶ بیگ بلوباتن)

ارور ۱۰۰۶ در بیگ بلو باتن با نام انگلیسی “Call timed out” و عنوان فارسی ” تماس تایم اوت شد” نمایان میشود , این ارور در سیستم های Mac و IOS رویت میشود که دلیل آن استفاده از نسخه های قدیمی مرورگر میباشد.

دلیل اصلی این مشکل اتصال طولانی مدت به کتابخانه های بیگ بلو باتن یا پروتکل های … میباشد.

رفع ارور ۱۰۰۶ بیگ بلو باتن: از مرورگر آپدیت استفاده کنید مشکل رفع میگردد و در صورتی که بیش از ۱۲۰ دقیقه در اتاق گفتمان هستید و ارور دریافت کردید مجدد رفرش کنید و وارد شوید.

ارورهای بیگ بلوباتن

ارورهای بیگ بلوباتن

error 1007(ارور ۱۰۰۷ بیگ بلوباتن)

ارور ۱۰۰۷ با نام انگلیسی “ICE negotiation faile” و عنوان فارسی ” خطا در اتصال” نمایان میشود. تقریبا رایج ترین ارورهای بیگ بلو باتن ارور ۱۰۰۷ میباشد.

این ارور بیشتر مربوط به اتصال به میکروفن میباشد که کاربران به یکی از دلایل زیر با مشکل مواجه خواهند شد.

مشکل بیشتر در سرور های ایران نمایان میشود زیرا بیگ بلو باتن از پروتکل webrtc استفاده میکند که روی پورت ۱۹۳۵ در دسترس است.

به هر دلیلی امکان ارتباط با پورت ۱۹۳۵ سرور برقرار نباشد کاربر با ارور ۱۰۰۷ روبرو میشود.

رفع مشکل ارور ۱۰۰۷ بیگ بلوباتن: در صورتی که با ارور Error 1007: ICE negotiation failed مواجه شدید با یکی از روش های زیر میتوانید مشکل را برطرف کنید:

۱- در صورتی که از VPN یا پراکسی استفاده میکنید آن را خاموش کرده و مجدد پروسه اتصال را برقرار کنید.

۲- بیگ بلو باتن نیاز به دسترسی به میکروفن سیستم شما (موبایل,لپ تاپ, و هر دستگاه هوشمند دیگر) دارد و در صورتی که شما تیک اجازه دسترسی را نزنید یا allow نکنید با این ارور مواجه میشوید زیرا اجازه نمیدهید تا بیگ بلو به میکروفن دسترسی داشته باشد.

۳-دلیل آخر فایروال سرور میباشد که اجازه دسترسی به این پورت را نمیدهد و راح حل آن این است که از مسول سرور بخواهید که پورت ۱۹۳۵ را باز کنم.(رایج در بیگ بلوباتن دانشگاهی و بیگ بلوباتن ادارات)

ارور 1007 بیگ بلوباتن

 

ارورهای بیگ بلوباتن

ارورهای بیگ بلوباتن

 

روش باز کردن پورت ۱۹۳۵

برای بازکردن پورت ۱۹۳۵ در اوبونتو میتوانید دستور زیر را در ترمینال دستوری اوبونتو وارد کنید.

netsh advfirewall firewall add rule name=”Open Port 1935″ dir=in action=allow protocol=TCP localport=1935

 

error 1008(ارور ۱۰۰۸ بیگ بلوباتن)

این ارور به انگلیسی “Call transfer failed” و با عنوان فارسی ” انتقال با خطا مواجه شد” نامیده میشود و زمانی رخ میدهد که در حال انتقال صدا میباشد و با ناهنجاری یا اکو شدن صدا در بیگ بلوباتن مواجه میشوید.

دلیل دیگر آن تنظیمات صدا در بیگ بلو باتن ۲٫۲ به بالا میباشد که احتمال آن خیلی کم است.هنگام تست صدا قبل از ارایه دسترسی میکروفن به کاربر هم این ارور مشاهده میشود.

رفع اکو شدن صدا در بیگ بلوباتن(رفع ارور ۱۰۰۸ بیگ بلوباتن): با استفاده از دستور زیر تنظیمات FREESWITCH را در سرور بیگ بلو باتن چک کنید و فاصله بین میکروفن و اسپیکر را افزایش دهید همچنین میتوانید از هندزفری استفاده کنید.

systemctl status freeswitc
sudo systemctl stop freeswitch
rm -rf /opt/freeswitch/var/lib/freeswitch/db/*
systemctl start freeswitch
systemctl daemon-reload
systemctl restart dummy-nic
systemctl restart nginx

 

bbb-conf --restart

 

 

error 1009(ارور ۱۰۰۹ بیگ بلوباتن)

این ارور به انگلیسی “Could not fetch STUN/TURN server information” و با عنوان فارسی ” امکان دریافت اطلاعات سرور STUN/TURN وجود ندارد” نامیده میشود.

این ارور یک مشکل از سمت سرور بیگ بلو باتن است  که در هنگام انتقال اطلاعات  از سرور STUN/TURN رخ میدهد.

دلیل دیگر آن میتواند اختلال در شبکه سرور مانند محدودیهای اینترنتی منطقه ای و سراسری و اختلال در شبکه کلی پهن باند نیز باشد.

رفع مشکل ارور ۱۰۰۹ بیگ بلوباتن: از ارایه دهنده سرور بیگ بلو باتن درخواست کنید تا در صورت ممکن گراف شبکه و اختلالات احتمالی را برسی کند.و در مرحله دوم ارتباط بین سرور و و اینترنت را برسی کنید.

 

error 1010(ارور ۱۰۱۰ بیگ بلو باتن)

این ارور به انگلیسی “error ICE negotiation timeout” و با عنوان فارسی ” تایم اوت در اتصال اولیه(خطای ۱۰۱۰)” نامیده میشود.دلیل اصلی این است که بعد از اتصال سرور و کاربر تلاش میکنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که با توجه به مشکلات سرعت کم اینترنت و اختلالات ممکن است ارتباط این ۲ به طول بی انجامد که ارور ۱۰۱۰ بیگ بلو باتن صادر میشود.

رفع ارور ۱۰۱۰ بیگ بلوباتن: دلیل اصلی این کد ارور سرعت آپلود و دانلود اینترنت کاربر میباشد و با افزایش سرعت و یا تعویض اینترنت مشکل برطرف میشود.

 

error 1020(ارور ۱۰۲۰ بیگ بلوباتن)

این ارور به انگلیسی “eror Media could not reach the server”  با عنوان فارسی ” امکان دریافت مدیا از سرور وجود ندارد(خطای ۱۰۲۰)” نایمده میشود.

این کد زمانی صادر میگردد که امکان برقراری ارتباط به مدیا در سرور برقرار نباشد.

رفع ارور ۱۰۲۰ بیگ بلوباتن: ابتدا به صفحه تست بیگ بلوباتن مراجعه کنید و مطمن شوید که میتوانید وبکم و یا میکروفن را فعال و غیر فعال کنید یا خیر.

در صورتی که نمیتوانید فعال یا غیر فعال کنید مشکل از سمت فایروال سیستم شما میباشد و آن را غیر فعال کنید و مراحل بالا را مجدد طی کنید و نتیجه باید در صفحه تست بیگ بلو باتن بتوانید میکروفن و وبکم را فعال و غیر فعال کنید.

در صورتی که مشکل حل نشده باشد با مدیر سرور ارتباط برقرار کنید تا تنظیمات بیگ بلو باتن را کلین کند.

 

جمع بندی

در این مقاله با رایجترین ارور های بیگ بلو باتن آشنا شدیم و راه حل منظقی آنها را کشف کردی.بسیاری از راه حل ها از دسترسی کاربر خارج است و باید مدیر سرور اقدام به رفع آن نماید ولی تعداد زیادی از این ارور ها و کد های دیگر مربوط به کاربر میباشد که باید از سمت کاربر رفع گردد.

گروه شرکتهای فاما (فاماسرور) با تجریه چندین ساله در ارایه سرور مجازی بیگ بلوباتن , سرور اختصاصی بیگ بلوباتن , سرور اختصاصی ایران و سرور مجازی ایران در حوزه برگزاری کلاس درس آنلاین یا سرور برگزاری وبینار فعالیت میکند.

لذا در صورت نیاز به تهیه سرور بیگ بلو باتن میتوانید به لینک سرور بیگ بلوباتن مراجعه کنید و پلن مورد نیاز با تعداد نفرات آنلاین خود را انتخاب و خرید نمایید.

ورپزن بیگ بلوباتن های ارایه شده توسط فاما سرور بیگ بلوباتن ۲٫۳ bionic میباشد.

نکته به عزیزان : فاما سرور اتاق آنلاین بیگ بلو باتن اجاره نمیدهد , ما سرور را بصورت اختصاصی و با بالاترین سرعت ممکن روی دامنه شما و با نام شما ارایه خواهیم کرد.

 

فاما سرور -ارورهای بیگ بلوباتن

 

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

خدمات فاما سرور

 • سرور مجازی

  سرور مجازی

  سرور مجازی یکی از سرویس های پر استفاده و مقرون بصرفه برای کسب و کارهای کوچک و خدمات سایر در ضمینه IT و شبکه میباشد که توان پشتیبانی از 128 هسته و 512 گیگ رم را دارد.

 • سرور اختصاصی

  سرور اختصاصی

  سرور های اختصاصی فاماسرور از دو گروه نسل جدید و پردازش سنگین استفاده میشود که میتوانید تا 155 گیگاهرتز پردازش و تا 1.5 ترابایت رم را در اختیار داشته باشید.

 • بیگ بلوباتن

  بیگ بلوباتن

  سرور بیگ بلوباتن اختصاصی و مجازی یکی از خدمات , برای استفاده از کلاس های آموزشی , جلسات و ... بصورت دوطرفه و با کیفیت تضمین شده میباشد.

 • هاست لینوکس

  هاست لینوکس

  در هاست لینوکس با منابع گوناگون امکان میزبانی از سایت های بزرگ و پر بازدید نیز وجود دارد و میتوان از مزایا و خدمات آن استفاده کرد.

 • هاست دانلود

  هاست دانلود

  هاست های دانلود فاماسرور میزبانی شده در دیتاسنتر های لول 1 ایران میباشد که با سخت افزار ها و استوریج های نسل جدید میزبانی و پشتیبانی میشوند.

 • ثبت دامنه

  ثبت دامنه

  ثبت دامنه های بین المللی , دامنه ir و دامنه های با پسوند های مختلف در فاماسرور پشتیبانی میشوند.