نویسنده: fema co
9 مارس 2024
0 186
رک چیست؟ راهنمای خرید و اجاره فضای رک

رک چیست؟ راهنمای خرید و اجاره فضای رک

برای این که بتوانید از خدمات هاستینگ و میزبانی سایت‌های خود در فضای اینترنت بین‌الملل استفاده کنید، باید ابزارهای گوناگونی را تهیه کنید. پس از خرید یک سرور قدرتمند، حال باید به فکر فضایی برای نگهداری از آن باشید. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارند که یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین این روش‌ها استفاده از رک است. می‌توانید یک رک خریداری کرده و سرور خود را درون آن نصب کنید.

اگر بخواهیم کوتاه این ابزار را توضیح دهیم باید بگوییم که Rack یک محفظه مقاوم و حرفه‌ای برای قرارگیری و راه‌اندازی سرورها است. اگر می‌خواهید به طور کامل با رک و خرید آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله از فاماسرور ما را همراهی کنید. در ادامه به طور کامل شما را با رک و نکاتی برای خرید و استفاده از آن آشنا می‌کنیم.

Rack چیست؟

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که باید پس از خرید سرور به فکر تهیه آن باشید، رک است. Rack در واقع یک محفظه مکعبی شکل است که ایمنی بالایی دارد. این محفظه معمولاً از جنس آهن یا آلیاژهای مقاوم بوده و درب آن نیز به شکل شیشه‌ای است.

نکته مهمی که دررابطه‌با این محفظه وجود دارد این است که می‌توانید سرورها، روترهای شبکه، کابل‌ها، UPS، پچ پنل‌ها و دیگر تجهیزات سرور را درون آن نصب کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از سیستم خنک‌کننده آن نیز تجهیزات درونی را خنک نگه دارید.

Rack چیست؟

Rack چیست؟

چرا به رک نیاز داریم؟

شاید این سوال را از خودتان پرسیده باشید که چرا به رک نیاز داریم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از رک‌ها برای کسب‌وکارها و شرکت‌ها واجب است. در واقع زمانی که یک سرور برای سازمان یا شرکت خود تهیه می‌کنید، باید فضایی را برای نگهداری آن در نظر داشته باشید. به همین دلیل باید رک را خریداری کرده و در اتاق سرور نصب کنید. می‌توانید نسبت به حجم و اندازه سرورهای خود یک رک مناسب را انتخاب کرده و سپس در اتاق سرور قرار دهید.

مهم‌ترین معیارهای فضای رک

قبل از این که نسبت به خرید رک اقدام کنید باید معیارهای مهمی که در این ابزار وجود دارد را بررسی کنید. از مهم‌ترین معیارهایی که برای رک وجود دارند عبارت‌اند از:

مهم‌ترین معیارهای فضای رک

1.  ابعاد بزرگ

یکی از مهم‌ترین معیارها که باید در خرید رک به آن توجه کنید این است که ابعاد این محفظه بزرگ بوده و می‌توانید به‌راحتی هر چیزی را درون آن جای دهید. شما باید نسبت به نیازهای خود یک رک مناسب تهیه کنید. همچنین این موضوع را هم در نظر داشته باشید که رک باید کمی بزرگ‌تر باشد تا در صورت نیاز در آینده، نیازمند تعویض آن نباشید.

2. ارتفاع

ارتفاع از دیگر معیارهایی است که برای خرید رک باید در نظر بگیرید. همان‌طور که گفته شد، رک در مدل‌های مختلفی وجود داشته و هر کدام از مدل‌های آن ابعاد و اندازه‌های مختلفی دارند. به همین دلیل باید در نظر داشته باشید که ارتفاعی مناسب را رک انتخاب کنید.

ارتفاع رک در مدل‌های مختلف آن متفاوت است. هر چه ارتفاع بیشتر باشد می‌توانید سرورها و تجهیزات شبکه بیشتری را درون آن قرار دهید. به طور مثال رک 32u نسبت به رک 42u کوچک‌تر بوده و نسبت به قیمت تفاوت‌های بسیار زیادی دارد.

3. شکل طراحی

معیار دیگری که باید برای خرید رک به آن توجه داشته باشید شکل طراحی است. شکل طراحی رک تأثیر زیادی در نحوه استفاده از آن دارد. در این دسته‌بندی دو نوع پیچی و جوشکاری شده قرار دارند. رک‌های پیچی با استفاده از پیچ‌ومهره سرهم شده و روی دیوار یا پایه‌ها متصل می‌شوند.

از طرف دیگر رک‌های جوشکاری شده با استفاده از سیستم جوشکاری به یکدیگر متصل شده و سپس اجرا می‌شوند. رک‌های پیچی مناسب‌ترند؛ زیرا در صورت نیاز به جابه‌جایی می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را باز کنید.

4. وزن تجهیزات

قبل از این که نسبت به خرید رک اقدام کنید، حتماً وزن تجهیزاتی که درون آن قرار می‌دهید را اندازه بگیرید. باید این نکته را گفت که رک‌ها توانایی تحمل وزن‌های مشخصی دارند. درصورتی‌که وزن قرار داده شده داخل رک بیشتر از وزن قابل‌تحمل آن باشد، رک پس از مدتی خراب شده یا بخش‌هایی از آن جدا می‌شود.

به همین دلیل قبل از هر کاری وزن تجهیزات را محاسبه کرده و نسبت به این وزن یک مدل مناسب از رک را بخرید. درصورتی‌که می‌خواهید درون رک UPS قرار دهید باید از قوی‌ترین رک‌ها استفاده کنید.

5. امنیت

برای خرید بهترین رک باید به امنیت آن توجه داشته باشید. منظور از امنیت رک، امنیتی است که به شکل فیزیکی برای سرور شما ایجاد می‌کند. همان‌طور که گفتیم رک با استفاده از آلیاژها و مواد فلزی تولید می‌شود؛ به همین دلیل نمی‌توان به‌راحتی آن را شکست.

قسمتی از درب رک به شکل شیشه‌ای است تا بتوانید محتویات داخل آن را مشاهده کنید. درصورتی‌که رک از درب شیشه‌ای استفاده کند، باید طوری فلزی پشت آن قرار داده باشد که از شکستن یا خوردن شدن شیشه و دسترسی به داخل آن جلوگیری شود.

6. شکل درب

برای این که بتوانید از رک استفاده کنید باید شکلی مناسب از درب آن را هم انتخاب بکنید. همان‌طور که اشاره کردیم مدل‌های گوناگونی از درب رک تولید می‌شود. برخی از این درب‌ها به طور کامل فلزی بوده و برخی نیز شیشه‌ای هستند.

پیشنهادی که برای شما داریم این است که درب‌های مشبک را تهیه کنید. این درب‌ها اجازه ورود و خروج هوا را به داخل رک می‌دهند. همین موضوع هم باعث می‌شود تا گرمای سرور و تجهیزات آن به‌راحتی از رک خارج شده و تهویه به شکل مناسبی انجام بگیرد.

7. انتخاب بهترین برند

اگر می‌خواهید یک رک مناسب برای سرور و تجهیزات آن تهیه کنید باید برندی مناسب را برای این کار انتخاب کنید. شرکت‌ها و برندهای مختلفی وجود دارند که رک را در مدل‌های گوناگون تولید می‌کنند. هر چه برندهای این محصولات معتبرتر باشند، کیفیت رک نیز بیشتر می‌شود.

البته باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که باید برند مدنظر خدماتی را در ایران ارائه دهد. به طور مثال اگر تجهیزات جانبی و قطعات رک این برندها در ایران پیدا نشود، نمی‌توانید به‌راحتی از آن استفاده کنید.

نکات مهم برای خرید و اجاره رک سرور

درصورتی‌که تصمیم گرفتید از رگ برای نگهداری سرور خود بهره ببرید، باید قبل از خرید آن نکات مهمی را بررسی کنید. از مهم‌ترین نکاتی که در خرید و تهیه رک بیشترین تأثیر را دارند باید به موارد زیر اشاره کنیم:

1.  بررسی سیستم تهویه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای خرید رک بررسی کنید، سیستم تهویه آن است. اگر توجه کرده باشید، مدل‌های مختلف رک با سیستم‌های تهویه متنوعی ارائه می‌شوند. البته برخی از مدل‌ها نیز وجود دارند که بدون این سیستم در اختیار شما قرار می‌گیرند. پیشنهادی که برای شما داریم این است که مدل‌های دارای سیستم تهویه را بخرید.

هر چه این سیستم قدرت بیشتری برای خنک‌کردن تجهیزات داشته باشد، عملکرد سرور شما بهتر شده و دچار حرارت بیش از اندازه و کاهش سرعت نخواهد شد. مدل‌های مختلفی از سیستم تهویه وجود دارد که می‌توان به سیستم‌های فن و خنک‌کننده‌های مایع اشاره کرد.

2. استفاده خنک‌کننده‌های مایع

درصورتی‌که به دنبال خرید یک رک با سیستم خنک‌کننده حرفه‌ای هستید می‌توانید به‌جای استفاده از فن‌های قدیمی و پر سروصدا، از سیستم‌های خنک‌کننده مایع استفاده کنید. در این سیستم‌ها به‌جای استفاده از فن‌ها، یک مایعی در لوله‌های پلاستیکی می‌گردد.

این مایع جذب گرمای بالایی داشته و می‌تواند گرما را از رک خارج کند. با چرخ مایع در مدار به کمک فن‌هایی مخصوص، گرما از مایع گرفته شده و سپس باعث خنک‌شدن مایع می‌شود. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که چنین سیستم‌هایی قیمت بیشتری خواهند داشت.

3. قرارگیری رک در اتاق سرور

نکته‌ای بسیار مهم که باید برای اجاره یا خرید یک رک به آن توجه کنید، قرارگیری رک در اتاق سرور است. اتاق سرور مکانی است که می‌توانید دیتاسنتر شرکت را در آن قرار دهید. این اتاق ایمنی بالایی داشته و از قوی‌ترین درب‌های ضدسرقت، دوربین‌های امنیتی، برق قدرتمند و بهترین سیستم‌های خنک‌کننده استفاده می‌کند. درصورتی‌که رک را درون اتاق سرور قرار دهید، علاوه بر تضمین ایمنی آن، مکانی سرد برای قراردادن سرور در اختیار خواهید داشت.

قرارگیری رک در اتاق سرور

4. استفاده از جدیدترین تکنولوژی تأمین انرژی

برای خرید یا اجاره رک سرور باید حتماً به تکنولوژی تأمین انرژی آن توجه کنید. باید این نکته را بدانید که واحد توزیع برق یا همان PDU برق به شکل یکنواخت از طریق سیم‌های پرقدرت داخلی به سرورهای شما هدایت می‌کند.

برای این کار از نوارهای برقی قفسه دار نیز استفاده می‌کند که مخصوص برای این کار طراحی شده و به‌صورت عمودی پشت رک‌ها متصل می‌شود. تسمه‌های انتقال نیرو در این زمینه به دو نوع هوشمند و استاندارد تقسیم‌بندی می‌شوند. می‌توانید از تسمه‌های هوشمند برای توسعه سریع‌تر رک‌های خود بهره ببرید.

5. استفاده از رک متناسب با کسب‌وکار

از مهم‌ترین نکات که باید برای استفاده از رک در نظر داشته باشید استفاده از رک متناسب با کسب‌وکار است. همان‌طور که بارها در این مقاله اشاره کردیم، رک‌های مدل‌های مختلفی دارند که هر کدام کاربردهایی خاص به شما ارائه می‌دهند.

می‌توانید با بهره‌گیری از مدل‌های متناسب، هم هزینه مناسب پرداخت کرده و رک باکیفیت داشته باشید. رک‌ها با استاندارد Rack U یا همان یونیت‌ها اندازه‌گیری می‌شود. هر یونیت 4.445 سانتی متر است. به طور مثال اگر 20 سرور دارید باید از رک‌های 44 بلوکی یا همان 44u استفاده کنید.

استفاده از رک متناسب با کسب‌وکار

6.  بررسی امنیت فیزیک رک

اگر می‌خواهید از بهترین رک برای سرورهای خود بررسی کنید، باید امنیت رک را به طور کامل در نظر داشته باشید. منظور از امنیت فیزیکی رک این است که رک بتواند به شکلی ایمن از سرور شما در برابر آسیب‌ها محافظت کند.

برای درک این موضوع می‌توانید وضعیت پنجره‌های اتاق سرور، درب‌های اصلی اتاق، تعداد ورودی‌های سرور روم و دور بودن Server Room از رفت‌وآمد را مورد بررسی قرار دهید. در چنین شرایطی می‌توانید از امنیت کامل رک مطمئن باشید.

چه مدل‌هایی از رک وجود دارد؟

نکته مهمی که باید دررابطه‌با رک‌ها بدانید این است که رک در مدل‌های مختلفی وجود دارد. هر کدام از مدل‌های آن کاربرد خاص خود را داشته و می‌توانند در شرایطی به‌خصوص استفاده شوند. مدل‌های مختلف رک شامل موارد زیر هستند:

1. رک دیواری

یکی از محبوب‌ترین مدل‌هایی که برای رک وجود دارد، رک دیواری است. این رک معمولاً توانایی نگهداری از 1 یا 2 عدد سرور به همراه تجهیزات شبکه آن را دارد. می‌توانید آن را به‌راحتی روی دیوار نصب کرده و تجهیزات را درون آن قرار دهید.

2.    رک ایستاده

مدلی دیگر از رک‌ها وجود داشته و می‌توانید از آن برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ استفاده کنید، رک ایستاده است. رک ایستاده می‌تواند تعداد زیادی سرور و تجهیزات مربوطه را درون خود جای دهد. رک ایستاده معمولاً در دیتاسنترهای بزرگ نصب می‌شود.

رک ایستاده

Rack Space یا فضای رک چیست؟

به‌احتمال زیاد تابه‌حال نام فضای رک یا همان Rack Space را شنیده باشید. خدمات فضای رک در واقع همان Colocation است. شرکت‌هایی هستند که علاوه بر ارائه خدمات میزبانی روی قدرتمندترین دیتاسنترها، فضای رک را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. درصورتی‌که این فضا را تهیه کنید خدماتی مانند قوی‌تری سیستم برق، بهترین سیستم‌های خنک‌کننده، امنیت بالا، اینترنت و شبکه پرسرعت و پایدار و… دریافت می‌کنید.

شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ به‌جای این که اتاق سرور تهیه کرده و با تجهیزات متوسط سرور را راه‌اندازی کنند، قادر هستند که از خدمات فضای رک بهره برده و سرور خود را در فضایی ایمن و قدرتمند آنلاین کنند.

مزایای بهره‌گیری از خدمات فضای رک

شاید با خودتان فکر کنید که استفاده از خدمات فضای رک هزینه زیاد بوده و می‌توانید خودتان این فضا را در سرور روم راه‌اندازی کنید. اما باید گفت که استفاده از خدمات Colocation مزایای بیشتری برای شما خواهد داشت. از مهم‌ترین این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالارفتن آپ تایم سرور شما
 • تقسیم‌شدن هزینه برق، سرمایش، زیرساخت‌های ارتباطی، فضای دیتاسنتر و… میان دیگر شرکت‌ها یا همان مستأجرین
 • توسعه سرورها از نظر سخت‌افزاری با کمترین هزینه
 • بهره‌گیری از بهترین استانداردهای امنیتی
 • ارائه چندین آدرس آی پی مختلف برای سرور
 • بهره‌گیری از خدمات پشتیبانی 24 ساعته

کولوکیشن، سرور اختصاصی و سرور مجازی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

یکی از سؤالاتی که بسیاری از کاربران دررابطه‌با کولوکیشن و فضای رک از ما پرسیده‌اند این است که Colocation با Dedicated Server و Virtual Private Server چه تفاوتی دارد؟ باید گفت که هر کدام از این موارد مقوله‌ای جداگانه هستند. کولوکیشن خدماتی است که در آن فضایی را برای نگهداری از سرور اجاره می‌کنید.

از طرف دیگر سرور اختصاصی یک سرور قدرتمند با تجهیزات سخت افزای و پهنای باند عالی است که در فضای رک قرار می‌گیرد. در انتها نیز باید گفت که VPS یا همان سرور مجازی یک نوع سرور مجازی‌سازی شده با استفاده از زیرساخت‌های مخصوص است که بخشی از سرور فیزیکی محسوب می‌شود.

کولوکیشن، سرور اختصاصی و سرور مجازی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

چه دلیلی باعث ایجاد اختلال در تجهیزات رک می‌شود؟

در برخی از شرایط ممکن است که اختلالاتی در تجهیزات رک ایجاد شود. یکی از این اختلالات خاموش‌شدن دیتاسنتر است. دلایل مختلفی می‌تواند برای این موضوع وجود داشته باشید که از مهم‌ترین آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود مشکل در منبع تغذیه و ژنراتور پشتیبان
 • رخ‌دادن حوادث غیرمنتظره مانند سیل و زلزله
 • خط ناگهانی شبکه به دلیل وجود مشکل در سرویس‌های مخابراتی
 • رخ‌دادن برخی اشتباهات انسانی یا ناکارآمد بودن زیرساخت‌ها

Colocation یا اجاره فضای رک

یکی از انواع خدماتی که در شرکت‌های میزبانی و دیتاسنترها ارائه می‌شود، اجاره فضای رک یا همان Colocation است. این خدمات شامل اجاره یونیت‌هایی از رک، دسترسی به برق و شبکه اینترنت و بهره‌گیری از خدمات امنیتی و سرمایشی می‌شود که باعث عملکرد بهتر سرور خواهند شد.

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که باید برای استفاده از سرور خود آن را تهیه کنید رک است. . شما می‌توانید سرور قدرتمند خود و تجهیزات شبکه آن را درون رک قرار داده و به شکلی عالی ایمنی آن را افزایش دهید.

مدل‌های مختلف از رک‌ها وجود دارد که قادر به خریداری آن‌ها هستید. همچنین می‌توانید با اجاره فضای رک در دیتاسنترهای بزرگ از خدماتی عالی بهره ببرید. در این مقاله از فاماسرور تمامی سعی خود را کردیم که مهم‌ترین نکات جهت آشنایی با فضای رک و خدمات مربوط به آن را بررسی کنیم.

 

اشتراک گذاری

دیتاسنتر چه تفاوتی با رک دارد؟

باید گفت که تنها تفاوت میان دیتاسنتر و رک این است که دیتاسنتر یک مرکز داده بوده و در آن رک‌های بزرگ پر از سرور وجود دارد. در دیتاسنترها خدمات سرمایشی، برق پرقدرت و زیرساخت شبکه در اختیار رک‌ها قرار می‌گیرند.

چرا باید از رک استفاده کنیم؟

برای این که بتوانید سرور را به شبکه اینترنت متصل کرده و امنیت آن را تأمین کنید باید از رک بهره ببرید.

چگونه باید رک را برای کسب‌وکار خود تهیه کنیم؟

درصورتی‌که می‌خواهید برای سرورهای شرکت یا کسب‌وکار رک بخرید، باید نسبت به سرورها و تجهیزات موردنیاز آن یک رک با تعداد یونیت‌های مناسب بخرید.

منابع:

famaserver.com

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

خدمات فاما سرور

 • سرور مجازی

  سرور مجازی

  سرور مجازی یکی از سرویس های پر استفاده و مقرون بصرفه برای کسب و کارهای کوچک و خدمات سایر در ضمینه IT و شبکه میباشد که توان پشتیبانی از 128 هسته و 512 گیگ رم را دارد.

 • سرور اختصاصی

  سرور اختصاصی

  سرور های اختصاصی فاماسرور از دو گروه نسل جدید و پردازش سنگین استفاده میشود که میتوانید تا 155 گیگاهرتز پردازش و تا 1.5 ترابایت رم را در اختیار داشته باشید.

 • بیگ بلوباتن

  بیگ بلوباتن

  سرور بیگ بلوباتن اختصاصی و مجازی یکی از خدمات , برای استفاده از کلاس های آموزشی , جلسات و ... بصورت دوطرفه و با کیفیت تضمین شده میباشد.

 • هاست لینوکس

  هاست لینوکس

  در هاست لینوکس با منابع گوناگون امکان میزبانی از سایت های بزرگ و پر بازدید نیز وجود دارد و میتوان از مزایا و خدمات آن استفاده کرد.

 • هاست دانلود

  هاست دانلود

  هاست های دانلود فاماسرور میزبانی شده در دیتاسنتر های لول 1 ایران میباشد که با سخت افزار ها و استوریج های نسل جدید میزبانی و پشتیبانی میشوند.

 • ثبت دامنه

  ثبت دامنه

  ثبت دامنه های بین المللی , دامنه ir و دامنه های با پسوند های مختلف در فاماسرور پشتیبانی میشوند.