نویسنده: fema co
2 جولای 2024
0 33
Exim چیست؟ معرفی سرویس ایمیل اگزیم و دستورهای مفید آن

Exim چیست؟ معرفی سرویس ایمیل اگزیم و دستورهای مفید آن

شما به‌عنوان یک کسب و کار یا شرکت موفق برای این که بتوانید به طور کامل با کاربران و مشتریان خود در ارتباط باشید، باید از سرویس‌های ایمیل بهره ببرید. برای این کار باید از میل سرورها استفاده کنیم. بهره‌گیری از میل سرورها موجب می‌شود تا بتوانید در سرور خود از سرویس‌های ایمیل استفاده کنید. یکی از بهترین میل سرورهایی که وجود داشته و امنیت بالایی نیز برای تبادل داده‌ها دارد، میل سرور اگزیم است.

اگزیم را می‌توانید به‌راحتی روی سیستم‌عامل‌های مختلف نصب کنید. استفاده از این ابزار بسیار آسان بوده و کار شما را راحت‌تر می‌کند. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله از فاماسرور به طور کامل و دقیق این میل سرور را به شما معرفی کنیم.

معرفی Exim

همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، اگزیم یک میل سرور است که برای تبادل ایمیل استفاده می‌شود. در واقع Exim مخفف Experimental Internet Mailer بوده و نرم‌افزاری است که برای تبادل ایمیل میان هاست‌های مختلف و تحت مجوز عمومی گنو یا GNU استفاده می‌شود.

معرفی Exim

نحوه عملکرد Exim

باید گفت که نحوه عملکرد اگزیم ساده است؛ اما امنیت آن بسیار بالا بوده و به‌عنوان MTA می‌تواند پیام‌ها را از طریق پروتکل SMTP ارسال کند. این انتقال میان هاست‌های مختلف روی شبکه TCP/IP انجام می‌شود که می‌تواند از پروتکل‌هایی مثل UUCP نیز پشتیبانی کند.

راه‌اندازی و تنظیمات اگزیم

نکته‌ای مهم که دررابطه‌با اگزیم وجود دارد این است که راه‌اندازی آن بسیار ساده است. شما می‌توانید این میل سرور را روی سیستم‌عامل‌های مختلف مانند توزیع‌های لینوکس، نسخه‌های ویندوز و حتی سیستم‌عامل مک نیز نصب کنید.

تنظیمات و پیکربندی‌هایی که برای این ابزار قرار گرفته‌اند بسیار انعطاف‌پذیر بوده و به همین دلیل می‌توانند کاربردهای بسیاری را به شما ارائه دهند. به طور مثال می‌توانید با استفاده از این نرم افزار دامنه‌های مجازی و Mailing List را سفارشی‌سازی کنید.

تنظیماتی برای پیام‌های ورودی در اگزیم

با استفاده از میل سرور Exim این قابلیت را دارید که به‌راحتی تنظیمات مختلفی را برای پیام‌های ورودی انجام دهید. این تنظیمات می‌توانند برای کنترل و بررسی پیام‌ها استفاده شوند. به طور مثال می‌توانید حجم ایمیل‌هایی که از طریق SMTP ارسال می‌شوند را کنترل کرده و حتی ارسال از برخی هاست‌ها را نیز محدود کنید. می‌توانید این کار را از طریق فهرست‌های RBL نیز انجام دهید. همچنین می‌توانید این را نیز مشخص کنید که کدام هاست‌ها قابلیت استفاده از هاست اگزیم به‌عنوان کنترلر پیام را داشته باشند.

Exim چیست?

قابلیت‌های اگزیم

مهم‌ترین دلیلی که باعث شده افراد زیادی از میل سرور Exim استفاده کنند، قابلیت‌های عالی و کاربردی این سرور فوق‌العاده هستند. شما می‌توانید با استفاده از این سرور به‌راحتی قابلیت‌های گوناگونی را دریافت کنید. بهره‌گیری از قابلیت‌های فیلترینگ در این میل سرور می‌تواند هنگام ارسال فایل کاربردهای زیادی را به شما ارائه دهد.

به طور مثال این قابلیت را دارید که محتویات هدر ایمیل را بررسی کرده و بر اساس آن پیام را به آدرس موردنظر خود هدایت کنید. همچنین مدیر سیستم این قابلیت را دارد که قبل از رسیدن پیام به مقصد این موضوع را بررسی کند. همچنین شما قادر هستید که نرم افزار Exi-mon را نصب‌کرده و مانیتورینگ ایمیل‌ها را نیز به‌صورت اختیاری انجام دهید.

برخی از دستورات کاربردی در Exim

می‌توانید با استفاده از برخی دستورات کاربردی اگزیم امور مختلفی را انجام دهید. برای دسترسی به فایل کانفیگ می‌توان از سیستم‌عامل‌های زیر استفاده کرد:

AIX, BSD/OS (aka BSDI), Darwin (Mac OS X), DGUX, Dragonfly, FreeBSD, GNU/Hurd, GNU/Linux, HI-OSF (Hitachi), HI-UX, HP-UX, IRIX, MIPS RISCOS, NetBSD, OpenBSD, OpenUNIX, QNX, SCO, SCO SVR4.2 (aka UNIX-SV), Solaris (aka SunOS5), SunOS4, Tru64-Unix, Ultrix, and UnixWare

برای نمایش تعداد پیام‌هایی که در یک صف موجود هستند می‌توانید از دستور exim -bpc بهره بگیرید.

برای نمایش اطلاعت مربوط به پیام‌های موجود در صف نیز کافی است دستور exim -bp را وارد کنید.

جهت‌نمایش برخی از اطلاعات کاربردی مانند خلاصه پیام می‌توانید از دستور exim -bp | exiqsumm بهره بگیرید.

همچنین می‌توانید دستور Exiwhat را وارد کنید تا فعالیت‌های فعلی اگزیم را ببینید.

برخی از دستورات کاربردی در Exim

جهت تست تراکنش‌های SMTP در اگزیم نیز کافی است دستور exim -bh ipaddress را وارد کنید.

نمایش تنظیمات اگزیم

می‌توانید برای تنظیمات اگزیم از دستور exim -bP استفاده کنید. دستورات دیگر این سرویس عبارت‌اند از:

 • جستجو در صف انتظار جهت یافتن پیام از فرستنده خاص: exiqgrep -f [luser] @domain
 • جستجو در صف انتظار جهت یافتن پیام برای گیرنده یا دامنه‌ای خاص: exiqgrep -r [luser] @domain
 • نمایش پیام‌هایی که از زمان مشخص شده قدیمی‌تر هستند: exiqgrep -o seconds […]
 • نمایش پیام‌هایی که از زمان مشخص شده جدیدتر هستند: exiqgrep -y seconds […]
 • دستورهای بالا تنها پیام‌های بین 400 تا 499 بایت را نمایش خواهند داد.
 • استفاده از دستور -z برای نمایش پیام‌هایی که فریز شده
 • استفاده از دستور -x برای نمایش پیام‌هایی که فریز نشده
 • استفاده از دستور -I برای نمایش آی دی پیام‌ها
 • استفاده از دستور -c برای نمایش تعداد پیام‌های موجود
 • نمایش تعداد پیام‌های موجود در یک صف انتظار: exiqgrep -c …
 • دستور شروع برای اجرای صف: root@localhost# exim -q -v
 • و…

سخن پایانی

یکی از بهترین ابزارهایی که می‌توانید با استفاده از آن به‌راحتی انواع ایمیل‌ها را برای کاربران و مشتریان خود ارسال کرده و حجم زیادی از ایمیل‌ها را نیز دریافت کنید، میل سرور اگزیم است. Exim Mail Server نوعی ابزار است که با بهره‌گیری از آن می‌توانید به‌راحتی کاربردهای گوناگونی را دریافت کنید. می‌توانید صف‌های طولانی برای ایمیل ایجاد کرده و با دستوراتی که در اختیار شما قرار گرفته است، آن‌ها مشاهده کنید. در این مقاله نکاتی که برای آشنایی با اگزیم وجود داشت را با هم بررسی کردیم.

اشتراک گذاری

اگزیم چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اگزیم یک میل سرور بوده و برای مدیریت شبکه تبادل ایمیل استفاده می‌شود که امنیت بالایی را نیز به شما ارائه می‌دهد.

چه رقبایی برای اگزیم وجود دارند؟

از مهم‌ترین رقبایی که برای اگزیم وجود دارند می‌توان به Postfix، Qmail و Sendmail اشاره کرد؛ اما باید گفت که مزایای استفاده از اگزیم بیشتر هستند.

آیا می‌توان از اگزیم در سیستم‌عامل ویندوز استفاده کرد؟

بله؛ شما می‌توانید فایل پیکربندی این ابزار را درون سیستم‌عامل ویندوز نیز اجرا کنید. این ابزار برای سیستم‌عامل‌های گوناگونی قابل پشتیبانی است.

منابع:

famaserver.com

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

خدمات فاما سرور

 • سرور مجازی

  سرور مجازی

  سرور مجازی یکی از سرویس های پر استفاده و مقرون بصرفه برای کسب و کارهای کوچک و خدمات سایر در ضمینه IT و شبکه میباشد که توان پشتیبانی از 128 هسته و 512 گیگ رم را دارد.

 • سرور اختصاصی

  سرور اختصاصی

  سرور های اختصاصی فاماسرور از دو گروه نسل جدید و پردازش سنگین استفاده میشود که میتوانید تا 155 گیگاهرتز پردازش و تا 1.5 ترابایت رم را در اختیار داشته باشید.

 • بیگ بلوباتن

  بیگ بلوباتن

  سرور بیگ بلوباتن اختصاصی و مجازی یکی از خدمات , برای استفاده از کلاس های آموزشی , جلسات و ... بصورت دوطرفه و با کیفیت تضمین شده میباشد.

 • هاست لینوکس

  هاست لینوکس

  در هاست لینوکس با منابع گوناگون امکان میزبانی از سایت های بزرگ و پر بازدید نیز وجود دارد و میتوان از مزایا و خدمات آن استفاده کرد.

 • هاست دانلود

  هاست دانلود

  هاست های دانلود فاماسرور میزبانی شده در دیتاسنتر های لول 1 ایران میباشد که با سخت افزار ها و استوریج های نسل جدید میزبانی و پشتیبانی میشوند.

 • ثبت دامنه

  ثبت دامنه

  ثبت دامنه های بین المللی , دامنه ir و دامنه های با پسوند های مختلف در فاماسرور پشتیبانی میشوند.