انتقال ماشین مجازی با migrate

انتقال ماشین مجازی با migrate

در این مقاله با نحوه انتقال ماشین مجازی با migrate آشنا میشویم بطوری که یک ماشین مجازی را از سروری به سروری دیگر بدون خاموشی انتقال میدهیم.در ادامه آموزش ویدیویی این مقاله نیز موجود میباشد.

 

انتقال ماشین مجازی بین سرور ها

افرادی که در حیطه کارهای شبکه ای و امور نگهداری از سایت ها و دیتاسنتر ها هستند حتما حداقل چندین بار با مشکل خدماتی یا خرابی سرور یا …. مواجه شده اند که راه چاره این مورد مشکلات جابجایی ماشین مجازی (virtual-machine) است که این مورد را میتوان برای ارتقاء سرور یا کوچ از سرور اجاره ای به سروری دیگر یا هزاران مورد دیگر بنا نهاد.

ما در این آموزش به شما عزیزان نحوه جابجایی ماشین مجازی یا سرور مجازی را آموزش میدهیم که برای این کار به پیش نیاز هایی احتیاج داریم:

پیش نیازها:

۱-vSphere Client

۲- ۲ عدد سرور اختصاصی

۳- وجود یک ماشین مجازی روی یکی از سرور های اختصاصی

 

آموزش انتقال ماشین مجازی به سرور دیگر

ما در این مقاله فرضیه ای را تهیه کرده ایم که میخواهیم سرور میکروتیک که روی سرور شماره ۱ ما فعال است را به سرور شماره ۲ که ماشین های مجازی مختلفی را دارا میباشد انتقال دهیم,که این کار باید بدون داوون تایم و خاموشی سرور صورت پذیرد.

برای اینکار به vcenter یا vSphere نصب شده روی سرورها لاگین میکنیم.

انتقال ماشین مجازی با migrate

انتقال ماشین مجازی با migrate

سپس روی سرور اختصاصی مورد نظر که قصد داریم ماشین مجازی را از روی آن انتقال دهیم کلیک میکنیم, وسپس روی ماشین مجازی کلیک راست میکنیم.و روی گزینه Migrate کلیک میکنیم.

انتقال ماشین مجازی با migrate

انتقال ماشین مجازی با migrate

 

در مرحله بعدی ۳ گزینه برای ما نمایش داده میشوند که هر یک برای هدفی خاص طراحی شده اند.

 

گزینه:

Change compute resource only:این گزینه برای کلاستر کردن مناسب است که در صورتی که یک ماشین مجازی دچار مشکل شد ماشین مجازی کلاست شده وظایف ماشین مجازی قبلی را بر عهده گیرد.

Change storage only: برای تغییر مسیر ماشین مجازی و تغییر و انتقال آن از هاست یا storage شماره یک به شماره n

Change both compute resource and storage: این گزینه برای جابجایی ماشین مجازی بین سرور های ایجاد شده با قابلیت تغییر منابع است که بر روی این گزینه کلیک میکنیم سپس next را کلیک میکنیم.

انتقال ماشین مجازی با migrate

انتقال ماشین مجازی با migrate

سپس در مرحله بعدی  آدرس سرور اختصاصی که قصد انتقال این ماشین مجازی به آنجا را دارید یا به عبارتی سرور اختصاصی مقصد را انتخاب کنید و گزینه next را بزنید.

نکته: اگر ارور vMotion interface را دریافت کردید باید تنظیمان کارت شبکه خود را ویراش کنید و بر روی کارت شبکه خود در قسمت vmkernel  ادیت را بزنید سپس این گزینه را فعال کنید و به یاد داشته باشید که این تنظیم را بر روی سرور مبدا و مقصد باید فعال کنید تا بسته به سرعت کارت شبکه شما این جابجایی صورت گیرد.

 

انتقال ماشین مجازی با migrate

انتقال ماشین مجازی با migrate

 

در مرحله بعدی بسته به تعداد هارد دیسک هایی سرور اختصاصی مقصد یک هارد را بدلخواه یا … انتخاب کنید و گزینه next را بزنید .

انتقال ماشین مجازی با migrate

در مرحله بعد بسته به تعداد کارت شبکه سرور مقصد یک مورد را انتخاب میکنیم که در این سرور ما یک کارت شبکه داریم که قصد انتقال آن را بر روی بستر این کارت شبکه قرار میدهیم که ممکن است یک سرور چندین کارت شبکه با پورت ها و سرعت های مختلفی باشد که سرعت آن پورت ها به جابجایی کمک زیادی میکند.

انتقال ماشین مجازی با migrate

در مرحله بعد با ۲ گزینه روبرو میشویم که گزینه Schedule vMotion with high priority (recommended) به معنای انتقال با سرعت بالا است را انتخاب میکنیم و روی گزینه next کلیک میکنیم.

توجه داشته باشید که گزینه Schedule normal vMotion  انتقال با سرعت عادی را میسر میکند که اگر در شبکه ای شلوغ و با بار ترافیکی زیاد هستید حتما گزینه ۲ را انتخاب کنید در غیر اینصورت روی گزینه اول کلیک کنید و next را بزنید.

انتقال ماشین مجازی با migrate

 

در مرحله آخر مشخصات و فرمت ها و اطلاعات پایه را نمایش میدهد که در صورتی که روی گزینه Finish کلیک کنید سرور مجازی یا ماشین مجازی به آدرس سرور اختصاصی مقصد انتقال پیدا میکند و بسته به حجم آن بعد از انتقال در سرور جدید قابل نمایش است.

 

و در آخر مشاهده میکنیم که ماشین مجازی ما با نام Microtik از سرور شماره یک ما به سرور شماره ۳ ما انتقال یافت.

 

ماشین مجازی ما در vmware esxi 6.7 قرار داشت که ما در این مقاله به نحوه انتقال ماشین مجازی در esxi 6.7 پرداختیم توسط vcenter.

 

 آموزش ویدیویی انتقال ماشین مجازی از طریق Migrate

 

نظرات کاربران

مطالب مرتبط
میزان ظرفیت رم سرور
میزان ظرفیت رم سرور

در این مقاله به معرفی میزان ظرفیت رم سرور و جایگزاری رم در سرور , روی شاسی GEN 8 میپردازیم….

ارور hyper visitor بعد از نصب esxi
ارور hyper visitor بعد از نصب esxi

در این مقاله با مشکل ارور hyper visitor بعد از نصب esxi نسخه ۶٫۷ یا دیگر نسخه ها روبرو خواهیم…

آموزش نصب برنامه بیگ بلو باتن
آموزش نصب بیگ بلو باتن

در این مقاله قصد داریم تا آموزش نصب بیگ بلو باتن که یکی از بهترین سیستم ها و باکیفیت ترین…

درباره فناوران آساک

فاما سرور از گروه شرکت های فاما نام گذاری و تشکیل شده است که در قسمت فوتر میتوانید با خدمات دیگر ما نیز آشنا بشوید و خرسندیم که در این راه و برای رسیدن به موفقیت در کنار شما خواهیم بود.

سرور مجازی ایران

سرور اختصاصی ایران

سرور مجازی آلمان

سرور مجازی ترید

سرور مجازی هلند

سرور مجازی

سرور ایران

وبینار

سرور بیگ بلو باتن

سرور مجازی فنلاند

سرور بایننس

سرور مجازی انگلیس

سرور ترید

ادامه در مرورگر
برای نصب روی Add to Home Screen را انتخاب کنید
Add to Home Screen را انتخاب کنید
فاما سرور
Get our web app. It won't take up space on your phone.
نصب
این پست را در ...
فاما سرور
Chrome