نویسنده: fema co
7 جولای 2021
0 149
تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی با هاست اشتراکی؟

تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی با هاست اشتراکی؟

در این مقاله به تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی با هاست اشتراکی؟ میپردازیم .

مقصود از میزبانی ، سرویسی است که در آن سرور یا هاست، فضایی را در اختیار شما قرار می­‌دهد تا بتوانید اطلاعات مورد نظر خود از جمله عکس، فیلم و… را در آن ذخیره ­کنید. به نحوی که کاربران وب­سایت شما از هر نقطه‌ی جهان به راحتی از طریق اینترنت به آن­ها دسترسی داشته باشند.

تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی با هاست اشتراکی؟

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی به سخت افزار هایی گفته میشوند بصورت اختصاصی برای سرویس دهنده طراحی شده اند و دارای مدل های مختلفی هتسند که مهمترین آنها سرورهای رکمونت , سرور های ایستاده , سرور های رومیزی و ورک استیشن را میتوان نامبرد.

استفاده از سرور اختصاصی برای میزبانی یا مدیریت منابع دارای ابعاد مختلفی میباشد, یکی از این دسته ها میزبانی سایت است که نسبت به سرور مجازی و هاست هزینه بالاتری دارد و قطعا برای سایتهای کوچک و کم بازدید یا شرکتی مناسب نمیباشند زیرا هزینه های بالاتری نسبت به سرور مجازی یا هاست دارند . ناگفته نماند که سرور مجازی و هاست اشتراکی نیز از سرور اختصاصی استفاده میکنند ولی خب بسته به پردازش هزینه بصرفته تری دارند.

بیشتر از dedicate server برای پردازش های سنگین , ارایه سرور مجازی , امور داخلی شرکت ها و سازمان ها و… استفاده میکنند. در این بین سرور اختصاصی ارزان نیز وجود دارد که برای اهداف سبک و متوسط طراحی شده اند .

 

مزایا استفاده از سرور اختصاصی برای میزبانی سایت:

 1. سرعت بالاتر نسبت به سرور مجازی و هاست اشتراکی
 2. مدیریت منابع
 3. استفاده حداکثری از پورت شبکه و منابع
 4. راندمان بالاتر
 5. مناسب برای سایت های پربازدید و پردازشهای سنگین
 6. امکان ارتقا سخت افزار
 7. منابع نرم افزاری بیشتر
 8. امکان مجازی سازی و استفاده حداکثری
 9. بصرفه بودن هزینه نگهداری (کلولوکیشن سرور) نصبت به اجاره منابع.
 10. بالاترین دسترسی برای ایجاد محدودیت و حذف آنها
 11. آیپی اختصاصی
 12. امکان ایجاد چندین ماشین مجازی
 13. بلاک نشدن آیپی ایمیل و خدمات رتبه در گوگل بخاطر فعالیت سایت های مجاور(در این سرویس سایت مجاوری وجود ندارد زیرا صرفا هاست اشتراکی است که ممکن است چند صد سایت را با یک آیپی مدیریت کنند)

معایب استفاده از سرور اختصاصی برای میزبانی سایت:

 1. گران شدن سخت افزار و هزینه خرید بالا
 2. اجاره یونیت (بسته به شرایط دیتاسنترها)
 3. محدودیت در کلو کردن سرور به نسبت جبر جغرافیایی(سایر کشورها)
 4. نیازمند دانش جهت مدیریت و پشتیبانی
تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی با هاست اشتراکی؟

تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی با هاست اشتراکی؟

سرور مجازی

 

سرور مجازی برگرفته از منابع سرور های اختصاصی میباشد به گونه ای که با مجازی سازی سرور اختصاصی میتوان نسبت به منابع پردازشی مانند cpu ,ram,hard,network تعداد معینی سرور مجازی ایجاد کرد . نکته ای که وجود دارد در vps منابع آن است که آیا منابع اختصاصی هست یا اشتراکی که منحصرا سرور مجازی vds و vps نامگذاری میشوند که اشاره کننده به سرور مجازی با منابع اشتراکی(vps)و سرور مجازی با منابع اختصاصی (vps) دارد.

علاوه بر نوع اختصاص منابع نکته ای که در سرور مجازی اهمیت دارد نوع فرکانس پردازش است که این مورد مستقیما به نوع رم و پردازشگر سرور اختصاصی مادر را دارد.

سرور های مجازی یک نکته بسیار مهم دارند که استفاده و خرید راحت آنها از سایر نقاط جهان است, مثلا برای استفاده در بایننس ,نیاز به سرور بایننس با آیپی هایی میباشد که تحریم یا محدود نباشند که تهیه سرور مجازی هلند خیلی راحتتر از کلو کردن یک سرور اختصاصی در کشور هلند میباشد.در همین راستا سرور مجازی جز مواردی محسوب میشود که در کشور عزیزمان ایران با توجه به شرکت های ارایه دهنده سرویس های هاست و سرور به تعدد یافت میشود.

یکی از بهترین سایت های خدماتی در ضمینه سرور مجازی و سرور اختصاصی ((فاماسرور)) میباشد که بسته به شرایط حاکم جغرافیایی از لوکیشن های مختلفی امکان ارایه سرور را دارا میباشد که نسبت هزینه های آن با سخت افزار ارایه شده و پشتیبانی مقرون بصرفه میباشد.

 

مزایا استفاده از سرور مجازی برای میزبانی سایت:

 1. هزینه ارزانتر نسب به سرور اختصاصی
 2. نصب و مدیریت مستقیم پنل های مدیریت سایت مثل دایرکت ادمین یا سی پنل
 3. آیپی اختصاصی
 4. رفع راحتتر محدودیت های ایجاد شده نسبت به هاست اشتراکی
 5. هزینه سخت افزار که در این پلن حذف شده است(منوط به بند ۱)
 6. استفاده و خرید آسان از تمامیه کشورها
 7. بلاک نشدن آیپی ایمیل و خدمات رتبه در گوگل بخاطر فعالیت سایت های مجاور(در این سرویس سایت مجاوری وجود ندارد زیرا صرفا هاست اشتراکی است که ممکن است چند صد سایت را با یک آیپی مدیریت کنند)

معایب استفاده از سرور مجازی برای میزبانی سایت:

 1. محدود شدن پردازش(در صورتی که از سرور مجازی اشتراکی استفاده شود)
 2. هزینه بیشتر نسبت به هاست اشتراکی
 3. نیازمند حداقل دانش برای مدیریت آن

 

هاست اشتراکی

هاست اشتراکی

سرویس هاست پیش نیاز اصلی راه اندازی یک سایت است به گونه ای که اگر هاست نباشد امکان بارگزاری این صفحه نیز وجود نداشته است و شرط اول راه اندازی یک سایت داشتن هاست است. بسته به توضیحاتی که در بالا ارایه شد سایتهایی که کوچک هتسند و بازدید بالایی ندارند نیاز دارند تا از یک سرویس کم هزینه استفاده کنند مثل سایتهای شرکتی که صرفا جنبه معرفی یا خدمات محدودی را ارایه میدهند.

استفاده از هاست اشتراکی مشکلاتی نیز دارد که بسته به اعتبار سایت های ارایه دهنده باید سنجیده انتخاب کنید, مثلا در یک سرور مجازی که یک هاستینگ در حال فروش هاست میباشد ممکن است چند صد سایت میزبانی شود و اگر یکی از این سایتها در گوگل پنالتی شود یا ایمل های فیشینگ و اسپم ارسال کند آیپی سایت متخلف دچار محدودیت ارسال میشود یا در ربته آن تاثیر منفی میگذارد که این چند صد سایت همگی دارای یک آیپی آدرس مشترک میباشند که همه ی آن سایت ها در یک کشتی قرار دارند و در صورت سوراخ شدن بدنه کشتی قطعا تمامیه آنها آسیب میبینند.

 

مزایا استفاده از هاست اشتراکی برای میزبانی:

 1. هزینه ارزان
 2. بدون نیاز به داشتن دانش در صمینه نگهداری سرور و…
 3. خرید آسان و در دسترس
 4. فیچر انتخاب لوکیشن میزبانی داخلی یا خارج از ایران
 5. نسبت مشخص بازدید و امکانات

معایب استفاده از هاست اشتراکی برای میزبانی سایت:

 1. مهمترین آنها وابسته بودن رفتار سایت های دیگر به هاست شما(مثال کشتی)
 2. قدرت ضعیف نسبت به سرور اختصاصی و سرور مجازی
 3. محدودیت های امنیتی ایجاد شده برا استفاده از هاست
 4. محدود بودن بسته های لینوکسی و ویندوزی
 5. محدود شدن فانکشن ها و E-ERROR ها
 6. آیپی اشتراکی
 7. امنیت کمتر بدلیل همجواری با سایت های دیگر

 

سرور ترید

سرور ترید

سرور بایننس

با شکل گیری معاملات مجازی و بولد شدن آن در کشور عزیزمان به دلایل تحریم صرافی های اروپایی کاربران آمریکایی , ایرانی و لیست زیادی از کشور ها شامل محدودیت های استفاده از این صرافی ها هتسند که راه حل امن آن استفاده از سرور ترید یا سرور بایننس و یا سرور مجازی هلند میباشد.

استفاده از لوکیشن های مختلفی مانند هلند , فنلاند , ایتالیا را به کاربران جدید و سرور های آلمان را به کاربران قدیمی بایننس پیشنهاد میکنید .

تمامیه منابع سخت افزاری با بالاترین سرعت فرکانسی از نوع اینتل و ram DDR4 و پرسرعتترین هارد روز NVME میباشند.

 

فاماسرور

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

خدمات فاما سرور

 • سرور مجازی

  سرور مجازی

  سرور مجازی یکی از سرویس های پر استفاده و مقرون بصرفه برای کسب و کارهای کوچک و خدمات سایر در ضمینه IT و شبکه میباشد که توان پشتیبانی از 128 هسته و 512 گیگ رم را دارد.

 • سرور اختصاصی

  سرور اختصاصی

  سرور های اختصاصی فاماسرور از دو گروه نسل جدید و پردازش سنگین استفاده میشود که میتوانید تا 155 گیگاهرتز پردازش و تا 1.5 ترابایت رم را در اختیار داشته باشید.

 • بیگ بلوباتن

  بیگ بلوباتن

  سرور بیگ بلوباتن اختصاصی و مجازی یکی از خدمات , برای استفاده از کلاس های آموزشی , جلسات و ... بصورت دوطرفه و با کیفیت تضمین شده میباشد.

 • هاست لینوکس

  هاست لینوکس

  در هاست لینوکس با منابع گوناگون امکان میزبانی از سایت های بزرگ و پر بازدید نیز وجود دارد و میتوان از مزایا و خدمات آن استفاده کرد.

 • هاست دانلود

  هاست دانلود

  هاست های دانلود فاماسرور میزبانی شده در دیتاسنتر های لول 1 ایران میباشد که با سخت افزار ها و استوریج های نسل جدید میزبانی و پشتیبانی میشوند.

 • ثبت دامنه

  ثبت دامنه

  ثبت دامنه های بین المللی , دامنه ir و دامنه های با پسوند های مختلف در فاماسرور پشتیبانی میشوند.